opowiada: Grzegorz Cempla, dyrektor lokalny i polski delegat na Konwencję Generalną
“Jak było?” – to pytanie spotykało mnie od powrotu z Konwencji Generalnej. I od samego początku nie było mi prosto na to pytanie odpowiedzieć. Trochę dlatego, że wydarzyło się tak wiele, ale i dlatego, że pobytowi na Konwencji Generalnej towarzyszyło wiele wzruszeń i pięknych emocji, których nie da się tak prosto opisać.
Miałem poczucie udziału w wydarzeniu podniosłym i historycznym. Była to, wszakże, Pierwsza Zwyczajna Konwencja Generalna Federacji Regnum Christi – ustanowione w statutach Federacji spotkanie przedstawicieli Regnum Christi z całego świata, w trakcie którego mieliśmy retrospektywnie spojrzeć na ostatnie lata naszej działalności i, na tej podstawie, nadać kierunek dla całej Federacji na następne sześć lat. Uczestniczyło w niej 115-tu delegatów – księży Legionistów Chrystusa, kobiet i mężczyzn konsekrowanych oraz świeckich. W Konwencji, w roli obserwatorów uczestniczyło również 5-ciu przedstawicieli szkół i uniwersytetów Regnum Christi z Meksyku.
Jako rodzina Regnum Christi przygotowywaliśmy się do Konwencji Generalnej przez ostatnie dwa lata dokonując wspólnotowego i kilkuetapowego rozeznania aktualnej rzeczywistości oraz naszego w niej działania. W roku 2022 rozpoczęliśmy fazę lokalną, w 2023 podsumowaliśmy jej wyniki w trakcie Konwencji Terytorialnych, a teraz – na przełomie kwietnia i maja 2024 – w trakcie Konwencji Generalnej nastąpiła kulminacja tego wspólnotowego rozeznania.
Biuro Konwencji Generalnej przygotowało dla nas zakres tematów wynikających z podsumowań poszczególnych terytoriów. Tematy podzielone były na 4 główne grupy:
- Diagnoza współczesnej rzeczywistości jako świata, z którego się wywodzimy i do którego jesteśmy posłani
- Pełnia tożsamości i powołania członków Regnum Christi
- Wspólnoty apostołów
- Ewangelizacyjna misja Regnum Christi
Nasza praca odbywała się w małych grupach, których wyniki przynosiliśmy do omówienia i akceptacji na sesjach plenarnych. Niesamowicie było doświadczyć początkowego zderzania się punktów widzenia i opinii, które stopniowo, poprzez wsłuchiwanie się w siebie nawzajem i natchnienia Ducha Świętego, przeradzało się w spójną formę wniosków, propozycji priorytetów i zadań dla Federacji. Panował przejmujący duch jedności i wzajemnej uważności. Wszystkie cztery powołania rodziny Regnum Christi – ojcowie Legioniści, kobiety i mężczyźni konsekrowani, oraz świeccy pracowali zgodnie w atmosferze wzajemnej miłości i dbałości.
Namacalnym wynikiem Konwencji jest dokument końcowy. Podsumowuje on wspólną drogę rozeznawania, którą przeszliśmy przez ostatnie dwa lata i wyznacza priorytety i konkretne zadania dla władz Federacji na następne sześć lat.
Opisując rzeczywistość, w której się obecnie znajdujemy pokazuje obraz świata postchrześcijańskiego: w wielu miejscach na świecie chrześcijaństwo nie jest już dominującym czynnikiem kulturotwórczym, a chrześcijanie, w coraz większym stopniu, stają się mniejszością. Coraz bardziej mamy do czynienia z “prechrześcijańskim” człowiekiem – coraz więcej jest ludzi, którzy nie znają Jezusa Chrystusa.
Odpowiedzią Regnum Christi na tę sytuację jest zakorzenienie wszystkich swoich działań w bożej łasce poprzez pogłębianie przyjaźni z Chrystusem w indywidualnej i wspólnotowej modlitwie oraz położenie nacisku na wspólnotowe rozeznawanie. Ta umiejętność wspólnotowego rozeznawania woli bożej i odpowiadania na nią przez konkretne działanie jest naszym największym wyzwaniem i zadaniem.
Dokument końcowy Konwencji Generalnej określa trzy priorytety dla całego Regnum Christi na najbliższe sześć lat:
- Kultura powołaniowa rozumiana jak wspieranie w odkrywaniu indywidualnego powołania każdej osoby. Chodzi tu zarówno o powołania do kapłaństwa, życia konsekrowanego, małżeństwa, ale też indywidualne powołania ludzi świeckich.
- Bycie wspólnotami apostołów, które wychodzą w świat z misją na wzór pierwszych chrześcijan, odważnie i zdecydowanie zwróconymi do świata by nieść Ewangelię.
- Duszpasterskie wsparcie małżeństwa i rodziny, które są naturalnym środowiskiem odkrywania siebie, rozwoju i wzrastania w miłości. Priorytet ten obejmuje również wszystkie sytuacje, w których rodziny są poranione np. w sytuacjach separacji i rozwodów.
Priorytety te widzimy jako kryteria rozeznawania działań i sposobów ich realizacji. Mniej chodzi tutaj o uruchamianie nowych dzieł, ale takie rozłożenie akcentów, aby we wszystkim, co już robimy powyższe priorytety znajdowały swoje czytelne odzwierciedlenie.
Pośród zadań, które Konwencja Generalna postawiła władzom Regnum Christi chcę podkreślić:
- opracowanie ścieżek formacyjnych dla członków,
- przygotowanie wsparcia formacyjnego małżeństw i rodzin,
- pogłębienie formacji osób pełniących funkcje kierownicze w kierunku przywództwa na wzór Chrystusa, oraz
- powołanie think tanku, który w duchu charyzmatu Regnum Christi, prowadziłby ciągłą analizę rzeczywistości, przyczyniając się w ten sposób do lepszej diagnozy potrzeb i lepszego rozeznawania.
Ogłoszenie wyników Konwencji Generalnej otwiera następny etap: implementację priorytetów, zadań i zaleceń we wszystkich terytoriach. W naszym terytorium (polskie Regnum Christi należy do terytorium Centralnej i Zachodniej Europy) praca ta zostanie zainicjowana na spotkaniu plenarnym, które odbędzie się w Niemczech w dniach 6-9 czerwca.
Udział w Konwencji Generalnej traktuję jako wielką łaskę. Nie tylko była to okazja do wzięcia udziału w historycznym wydarzeniu, ale, przede wszystkim, było to głębokie doświadczenie duchowe i doświadczenie jedności rodziny Regnum Christi: różnorodność powołań, narodowości, kultur i języków zdawała się ożywać w świetle wspólnego charyzmatu, żaru miłości i tchnienia Ducha Świętego.